Nowoczesne meble ręcznie robione –

dlaczego tak uwielbia je styl minimalistyczny

Ten jeden z najmodniejszych trendów dwóch ostatnich dekad uwielbia to, czego nie ma –  bogato zdobione meble, które znikają z pomieszczeń, zbędne bibeloty, które pozostają na półkach w sklepie i nie kurzą się w domu na szafce nocnej. Jeszcze bardziej kocha przestrzeń wolną od niepotrzebnych rzeczy, proste formy, geometryczne kształty i stal nierdzewną. Miłością darzy też nowoczesne meble ręcznie robione, które stanowią jego główną ozdobę. Zobacz, dlaczego pasują do stylu minimalistycznego.

 

Minimalizm we wnętrzach – podstawowe założenia

Inspiracją do jego powstania była filozofia zen wywodząca się z buddyzmu. Zakłada spokój duszy, medytację, ciszę. Najważniejszy w niej jest brak konsumpcjonizmu rozumianego jako pęd do posiadania i gromadzenia zbędnych rzeczy.

Takie są właśnie te wnętrza.  Królują tu dobre meble, których nie trzeba wymieniać w każdym sezonie.  Proste, geometryczne kształty widoczne są właściwie wszędzie. W takiej aranżacji lepiej sprawdzi się stolik kawowy prostokątny niż okrągły oraz kanapa bez zbędnych zaokrągleń. Nie ma tu miejsca na bogate zdobienia. Nogi od krzesła, czy stołu są pozbawione ornamentyki.

Królują jasne barwy – na ścianach biel, beż i szarość, które są tłem dla mebli. To właśnie w nich jest miejsce na intensywniejsze kolory takie, jak żółty, czerwony, czy granat. Jednak tylko jeden – bo minimalizm zakłada także oszczędność barw.

Ten trend odrzuca dekoracje, zbędne bibeloty w postaci figurek z podróży, czy kurzących się wazoników, w których kwiaty goszczą dwa razy w roku.

Natomiast uwielbia meblowe rękodzieła – zobacz dlaczego.

 

Nowoczesne meble ręcznie robione – maksymalne wykorzystanie przestrzeni

W stylu minimalistycznym ważna jest otwarta, wolna przestrzeń. Im jest jej więcej, tym lepiej. I to jest właśnie powód, dla którego nowoczesne meble ręcznie robione doskonale wpisują się w tego typu aranżacje.  Są przede wszystkim funkcjonalne i optymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię. W kuchni adaptują każdy kąt na szafki lub szuflady, a w salonie industrialny stolik kawowy będzie dokładnie taki, jak powinien – dopasowany rozmiarem do sofy, wielkości pomieszczenia i potrzeb właścicieli.  Maksymalne wykorzystanie możliwości aranżacyjnych to jedna z głównych zasad minimalizmu, w którą wpisują się właśnie nowoczesne meble ręcznie robione.

 

Prosta forma

Modernistyczne meble to także prosta, elegancka forma oraz nowoczesne materiały. Wykorzystuje się w nich m.in. stal nierdzewną oraz  włókno węglowe, czy spiek kwarcowy.  W Perfetto Styl pracujemy właśnie na nich.

Wszystkie te elementy charakteryzują się też surowością, która doskonale wpisuje się w założenia stylu minimalistycznego.  Co więcej, modernistyczne meble ręcznie robione to też ostre kształty, a prostokątne konsole i kwadratowe nadstawki to czysta geometria, którą tak uwielbiają te wnętrza.

 

Meble ręcznie robione i ich dekoracyjny charakter

Minimalizm nie lubi zbędnych dekoracji, ale to nie znaczy, że nie kocha ozdób w ogóle. Uwielbia te funkcjonalne –  piękne meble, które zachwycają prostotą i nieskazitelnym wykończeniem.

W takich wnętrzach sprawdzają się nowoczesne materiały, jak spiek kwarcowy, czy włókno węglowe. Są doskonałe w swojej prostocie, która staje się synonimem elegancji. Wyglądają surowo, a jednocześnie luksusowo. Są widoczne, a jednocześnie nie przytłaczają wnętrza. Jednak przede wszystkim nie można odmówić im funkcjonalności.

Idealnym przykładem może być tu konsola. Niewielka, podłużna i wąska w przedpokoju wprowadza szczyptę elegancji, a jednocześnie stanowi doskonały element organizacyjny. Staje się świetnym miejscem na klucze, damską torebkę lub skrzynkę na korespondencję do przeczytania.

 

Meble ręcznie robione – indywidualizm we wnętrzu

Minimalizm wyklucza dekoracje i zbędne ozdoby, którymi zazwyczaj budujemy charakter domu. Nie ma tu miejsca na liczne ramki ze zdjęciami obrazującymi życie rodzinne, czy obrazy ukazujące naszą pasję.

W tym stylu to właśnie meble odzwierciedlają charakter właścicieli. Nie oddadzą go te kupione w sieciówkach i robione taśmowo. Nowoczesne meble ręcznie robione to dusza właścicieli przeniesiona do ich industrialnego salonu.

Właśnie dlatego są tak ważne.