Biurko czy stół jadalny –

jak właściwie urządzić miejsce do pracy zdalnej?

Home office w ciągu zaledwie kilku miesięcy stał się nową formą zatrudnienia. Niektórych to cieszy, innych przyprawia o dreszcz przerażenia. Bo niby jak pogodzić życie domowe z pracą, gdy i tak było to trudne z własnym miejscem w biurze. Ale bez względu, do której grupy się zaliczasz, przed Tobą wyzwanie – organizacja własnej przestrzeni do pracy. Wiemy, że nie jest to łatwe. Dlatego zebraliśmy kilka wskazówek, które Ci to ułatwią.

 

Znajdź swoje miejsce – z psychologią pod rękę

Organizacja pracy, w szczególności gdy w pobliżu są dzieci, nie jest łatwym zadaniem. Wydzielenie na to osobnej strefy stanowi element kluczowy.

Jest to istotne przede wszystkim z praktycznego punktu widzenia. Musisz mieć biurko, na którym postawisz laptopa, rozłożysz dokumenty, będziesz robić notatki. Pozwoli Ci to zachować porządek, a on jest podstawą terminowości. Wprowadza ład we wnętrzu i pozwala na zadaniowe ogarnięcie wszystkich tematów, z którymi się borykasz.

Własna przestrzeń to ważny elementy nie tylko z praktycznego punktu widzenia, ale dużo jest w tym też gry psychologicznej. Przy odpowiednim nastawieniu i we własnej przestrzeni wkrótce nabędziesz nawyku “wyłączania” swoich zmysłów na bodźce dochodzące z otoczenia i skupienia się wyłącznie na pracy.

Domowe miejsce na własne biurko to także gra psychologiczna z pozostałymi domownikami. Widząc Ciebie w danym miejscu, dzieci nauczą się szybko, że teraz poświęcasz się pracy i nie wolno Ci przeszkadzać mało istotnymi kwestiami, czyli niczym poza rozciętą głową, wargą, czy zabawkami wrzuconymi do odpływu umywalki.

Praktyczność na miarę możliwości

Zdajemy sobie sprawę, że w małej przestrzeni naszych polskich mieszkań nie dysponujesz ogromem metrów, które pozwoliłby Ci na postawienie ścianki działowej i odgrodzenie się od reszty domowego świata. To w większości przypadków jest praktycznie niemożliwe. Jednak zastanów się, jak możesz przemeblować salon lub sypialnię, aby znaleźć odrobinę wolnego miejsca – najlepiej koło okna, bo światło będzie Ci niezbędne dla komfortu pracy i zdrowia Twoich oczu.

Wygospodarowana przestrzeń wcale nie musi być olbrzymia. Wystarczy, aby zmieścił się tam stolik do pracy i wygodne krzesło, które nie musi być takich rozmiarów, jak miał Twój szef. Ponadto, jeśli miejsca naprawdę jest niewiele, możesz zdecydować się na biurko ręcznie robione. Taka oferta – owszem, jest droższa – jednak bazuje na indywidualnych projektach umożliwiających wpasowanie go niemal do każdej przestrzeni. Jest to ogromna zaleta tego typu produktów, bo daje swobodę wyboru.

Rozwiązania szyte na miarę

Nie musisz kupować drewnianych mebli, które przytłaczają wnętrze. Możesz zdecydować się na bardziej minimalistyczne rozwiązania, które dzięki swojej lekkości nie zdominują pomieszczenia. Wśród propozycji Perfetto Styl znajdziesz właśnie takie biurka ręcznie robione. Dopasowane do Twoich potrzeb, wykonane na indywidualne zlecenie, w kształcie, jaki Ci odpowiada. Stalowa konstrukcja jest stabilna i wizualnie lekka, dzięki czemu będzie dekoracją, a nie zwykłym meblem, który odstaje od aranżacji salonu.

Co więcej, zyskujesz jeszcze jeden element – piękne wyposażenie, do którego będziesz chętnie wracać, nawet jeśli w pobliżu jest telewizor z ulubionym programem przyrodniczym, a dzieci zachęcają do zabawy.

Właśnie o tym w następnym punkcie.

Miejsce takie jak Ty

Praca zdalna ma kilka niekwestionowanych plusów. Jednym z nich jest brak reguł, także w aranżacji wnętrz. Nie musisz już dopasowywać się do kolorów firmowych, patrzeć na białe ściany i szare lub brązowe biurko. Home office może być taki, jak Ty. Biurko ręcznie robione będzie odpowiedzią na potrzebę indywidualizmu i zerwanie z konwenansami pracy w biurowcu.

To niezwykle ważny element psychologiczny zyskujący rangę niemal motywacji. Nie oszukujmy się, w otoczeniu przeróżnych rozpraszaczy – dzieci, wołających o zabawę lub jedzenie, telewizora w zasięgu ręki, czy stosu prania bardzo trudno jest skupić się na pracy. Odrzucenie tego wszystkiego, co Cię otacza i co powinno być zrobione na rzecz zadań zawodowych, wydaje się niemożliwe. Nic w tym dziwnego, gdyż do tej pory Twój mózg był zaprogramowany, że dom to dom. Tu się gotuje, sprząta, pierze, bawi z dziećmi. Faktury, rachunki, działania marketingowe, analizy zostawione były na pracę poza Twoją rodzinną enklawą.

Teraz trudno się przestawić. Dlatego miejsce, które po prostu Ci się spodoba, będzie kluczowe. Przyciągnie Cię, zachęci do pracy, tylko dlatego, że da Ci poczucie własności, przynależności i indywidualizmu oraz dlatego że po prostu będzie piękne. To niezwykle ważne.

Tymczasem, koniec z psychologią. Wracamy do elementów praktycznych.

Miejsce na dokumenty

W domu, gdzie wszystko potrafi się zdematerializować niczym Harry Potter pod peleryną niewidką, miejsce na dokumenty jest tak samo konieczne jak biurko. Tu na szczęście nie musisz szukać odpowiedniej przestrzeni. Wystarczą szafki wiszące, które właściwie możesz powiesić wszędzie. To praktycznie rozwiązanie, pozwalające optymalnie wykorzystać każdą powierzchnię. W domu dokumentacja musi być pod jeszcze większym nadzorem niż w biurze, aby ograniczyć dostęp tym, którzy nie zdają sobie sprawy z jej wagi. Dlatego szafki wiszące będą praktyczniejszym rozwiązaniem.

Co na to rodzinny stół?

Zdajemy sobie sprawę, że dla części osób praca zdalna jest stanem przejściowym. Jednak nawet wówczas nie polecamy wykorzystania stołu jadalnego do pracy. Mają na to wpływ względy praktyczne. Składanie dokumentacji i sprzętu przed każdym posiłkiem jest męczące, rozpraszające, a przede wszystkim zabiera dużo czasu – zwłaszcza, że później musisz rozłożyć wszystko na nowo.

Ponadto, nawet jeśli dbasz niemal o higieniczność czystość w domu, może się zdarzyć, że dzieci zostawią okruchy, których nie zauważysz. Poplamione dokumenty nie wyglądają już tak estetycznie, a tłuszcz może rozpuścić tusz i wówczas tracisz istotne dane.

Stół, przy którym spożywacie posiłki, to najgorsza za opcji. W przypadku, gdy nie masz możliwości wstawienia typowego biurka, polecamy nadstawki. Małe, kwadratowe, wysokie stoliki, które możesz wykorzystać pod laptop i pracować z kanapy. Jeśli to nie będzie Cię rozpraszać. Przynajmniej jeden problem będzie rozwiązany.

Urządzenie biura w domu, nawet tymczasowego to z pewnością wyzwanie, ale może okazać się ciekawą opcją stworzenia dla siebie własnej przestrzeni, która będzie taka jak Ty. Wykorzystaj ten moment.